King of the Hill

In jos

King of the Hill

Mesaj  Ursuleata la data de Mier Apr 09, 2008 12:22 pm

Decor: un deal acoperit de copaci sau tufisuri

Echipe:
Se formeaza doua echipe. Una ocupa pozitia din varful dealului iar cealalta pleaca de la baza

Setari:

Timp joc:30 de min
Viata echipa de asalt: 120
Viata echipa din varful dealului:100
Rana Uzi: 10
Rana Sniper:30

Descrierea jocului:

Scopul final este cucerirea/ pastrarea pozitiei din varful dealului.

Echipa ce apara dealul va lua pozitie pe varful dealului iar echipa de asalt la baza dealului. Se da semnalul de incepere dupa ce ambele echipe sunt pe pozitie.

Invingatoare este echipa care la sfarsitul jocului a eliminat toti adversari sau echipa care are cei mai multi oameni ramasi in viata.
Ursuleata
Sergent-Major
Sergent-Major

Numarul mesajelor : 89
Data de inscriere : 18/03/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: King of the Hill

Mesaj  Ursuleata la data de Mier Apr 09, 2008 12:24 pm

Am incercat aceasta misiune in Groapa Frumoasa care e la vreo 6 km de Rasnov. A fost super fun dar ne-a si soliciat mai ales cand trebuia sa ataci dealul.
Ursuleata
Sergent-Major
Sergent-Major

Sus In jos

Sugestie

Mesaj  Ursuleata la data de Mier Apr 09, 2008 12:29 pm

As mai face o sugestie. Cred ca se poate juca si folosind ca obiectiv un steag ce va fi pozitionat in varful dealului si ehipele sa trebuiasca sa cucereasca/ apere steagul. Castiga echipa care la sfarsitul jocului ocupa pozitia din jurul steagului.
Ursuleata
Sergent-Major
Sergent-Major

Sus In jos

Asta da misiune

Mesaj  TheBear la data de Mier Apr 09, 2008 1:55 pm

Misiunea asta chiar mi-a placut.
Ce-i drept e tare solicitanta, mai ales pentru cei care urca dealul. Oricum toata lumea urca dealul, dar primii care urca sa ocupe pozitii nu o fac in bataia focului inamic.
Noi am incercat cu 200 pentru echipa care ataca dealul, simuland in acest fel forte mai numeroase. Dar e cam mult, ar trebui 120-150.
TheBear
Plutonier-Major
Plutonier-Major

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 40
Data de inscriere : 16/03/2008

Sus In jos

Si ceva strategie

Mesaj  TheBear la data de Mier Apr 09, 2008 2:04 pm

Daca cei care apara dealul nu folosesc ceva strategie, atunci au pierdut. Nu e suficient sa te ascunzi dupa copaci si sa tragi de sus. Pentru ca atunci nu e mare diferenta daca ataci dealul sau il aperi. Doar ca e mai greu dpdv fizic sa urci.
Uite ce am incercat noi. Sus pe deal am creat un fel de capcana. Ne-a ajutat un pic relieful, dupa padure fiind un platou. In jurul platoului am gasit un boschet, o groapa, un copac mai gros. Astea erau pe post de cazemate.
Ne-am impartit in doua. O parte s-au dus in cazemate si o parte trebuiau sa ii atraga pe atacatori in capcana.
Problema a fost ca am zabovit prea mult si ne-am angajat in lupta cu atacatorii. Trebuia doar sa fugim din calea lor si dupa ce treceam de liniile noastre sa ne intoarcem si sa concentram tot focul asupra lor. Intr-adevar, dupa ce au iesit din padure au fost cam descoperiti si au devenit tinte sigure. Daca ne retrageam mai din timp, strategia ar fi functionat.
Oricum misiunea e faina tare si merita incercata.
TheBear
Plutonier-Major
Plutonier-Major

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 40
Data de inscriere : 16/03/2008

Sus In jos

Mesaj  Ursuleata la data de Mier Apr 16, 2008 7:28 pm

Intradevar daca nu ne-am fi angajat in lupta cu ei si ne-am fi retras in spatele liniilor noastre jocul ar fi fost al nostru. Trebuie sa recunosc ca ma cam prinsese jocul si vroiam doar sa elimin adversari Very Happy. Concluzia e ca strategia si coordonarea fac diferenta si asigura victoria.
Ursuleata
Sergent-Major
Sergent-Major

Sus In jos

Mesaj  Stef la data de Mier Apr 16, 2008 7:42 pm

Hi hi hi Very Happy. Imi pare rau dar asa-i in razboi Very Happy. Pana la moarte ... si de data asta a fost a voastra Wink. Ha!

maistru militar cl V
maistru militar cl V

Numarul mesajelor : 201
Varsta : 39
Data de inscriere : 15/03/2008

Sus In jos

Mesaj  Ursuleata la data de Joi Apr 17, 2008 10:55 am

Totusi noi am avut o bucurie chiar daca am pierut. Fetele voastre luminate de faptul ca ati castigat un joc. Cred ca asta v-a motivat in continuare sa incercati sa ne invingeti. Din pacate cam fara succes Very Happy , poate tura viitoare veti veni cu o strategie mai buna, veti fi mai putin obositi, mai norocosi....................
Ursuleata
Sergent-Major
Sergent-Major

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus